Sild.

Storsild, vårsild, feitsild, småsild, nordsjøsild og fjordsild.

image

Blank, skinnende sild-havets sølv-har vært husmannskost i Norge til alle tider. Og vi bruker den til festmat i jula. F.eks vi kan lage sildebord. Vi kan bruke den til frokost,  lunsj eller kvelds.
SILDA ER VERDIGFULL.
Den har høyt innhold av proteiner,  B- vitaminer og sporstoffer,  bl.a selen. Fet fisk som sild inneholder også A- og D-vitaminer og verdifulle umettede fettsyrer.  Flerumettet fett som finnes i fisk er med på å senke risikofaktorene for hjerte/karsykdommer. Så det å spise fet  fisk og sild er derfor svært viktig. Høyt innhold av omega 3-fettsyrer står det på pakningen.

image

Spekesildfilet som en i dag for kjøpt ferdig trenges ikke å vannes ut, men ønsker man en mindre salt spekesild, kan filetene vannes ut i kaldt vann.
Jeg har tenkt å lage sursild, som jeg kan ha på brødskiva, nå før jul.
Jeg er så glad i sursild, og den hjemmelagede er best.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *